Biografi

  

          Yang Amat Berhormat Dato’ Sri Ismail Sabri Yaakob dilahirkan pada 18 Januari 1960 di Temerloh, Pahang Darul Makmur. Beliau mendirikan rumah tangga pada tahun 1986 dengan Yang Amat Berbahagia Datin Sri Muhaini Zainal Abidin dan dikurniakan empat orang cahaya mata.

          Ismail Sabri dilantik sebagai Timbalan Perdana Menteri merangkap Menteri Pertahanan pada 7 Julai 2021. Bagaimanapun pada 21 Ogos 2021, beliau dilantik sebagai Perdana Menteri Malaysia ke-9 oleh Yang di-Pertuan Agong Al-Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah.

          Beliau yang juga Ahli Parlimen Bera sebelum ini pernah menjadi Ketua Pembangkang di Dewan Rakyat sejak 7 Mac 2019 sehingga 29 Februari 2020.

          Ismail Sabri pertama kali dipilih sebagai Ahli Parlimen pada tahun 2004 ketika berusia 44 tahun, selepas memenangi kerusi Parlimen Bera pada Pilihan Raya Umum Ke-11 atas tiket Barisan Nasional.

          Pada tahun 2008, beliau dilantik menjadi anggota Kabinet sebagai Menteri Belia dan Sukan. Beliau juga pernah menggalas tanggungjawab sebagai Menteri Perdagangan Dalam Negeri, Koperasi dan Kepenggunaan, Menteri Pertanian Dan Industri Asas Tani dan Menteri Kemajuan Luar Bandar dan Wilayah. 

          Ismail Sabri memulakan karier politiknya sebagai ahli UMNO pada tahun 1987, sebelum dipilih sebagai Ketua Pemuda UMNO Temerloh pada tahun 1993. Pada tahun 1995, beliau dilantik sebagai Setiausaha Politik kepada Menteri Kebudayaan, Kesenian dan Pelancongan, Datuk Sabaruddin Chik.

         Dunia politik beliau semakin cerah apabila dipilih sebagai Timbalan Ketua UMNO Bahagian Temerloh pada tahun 2001 dan menjadi Ketua UMNO Bahagian Temerloh pada tahun 2004.

           Di peringkat kebangsaan, beliau merupakan Exco Pergerakan Pemuda UMNO pada tahun 2000 dan berjaya memenangi kerusi Ahli Majlis Tertinggi UMNO pada tahun 2008. Pada tahun 2018, beliau dipilih sebagai Naib Presiden UMNO.

          Beliau juga merupakan bekas Pengerusi Perbadanan Nasional Berhad (PNS) dan Astronautic Technologies Sdn Bhd sebuah anak syarikat di bawah Kementerian Sains, Teknologi dan Inovasi. Pada masa yang sama, beliau merupakan bekas Timbalan Pengerusi Lembaga Pelancongan Malaysia.

          Sebagai menghargai jasa beliau di peringkat negeri dan kebangsaan, YAB Dato’ Sri Ismail telah dianugerahkan Darjah Sri Sultan Ahmad Shah Pahang (SSAP), Seri Panglima Darjah Kinabalu (SPDK) dan Darjah Gemilang Seri Melaka (DGSM). Beliau juga telah dianugerahkan Darjah Indera Mahkota Pahang (DIMP), Darjah Mulia Seri Melaka (DMSM) dan Ahli Darjah Kinabalu (ADK).

PENDIDIKAN

1985                         –   Diterima Sebagai Peguam
1980 – 1984              –   Sarjana Muda Undang-Undang LLB (Hons), Universiti Malaya
1978 – 1979              –   Jaya Akademik, Kuala Lumpur
1976 – 1977              –   Sek. Men. Teknik, Kuantan, Pahang
1973 – 1975              –   Sek. Men. Air Putih, Kuantan, Pahang
1967 – 1972              –   Sek. Keb. Bangau, Temerloh, Pahang

JAWATAN DALAM BADAN KERAJAAN

21 Ogos 2021 – Sekarang               –          Perdana Menteri Malaysia
7Jul 2021 – 16 Ogos 2021               –         Timbalan Perdana Menteri Merangkap Menteri Pertahanan
10 Mac 2020 – 16 Ogos 2021         –          Menteri Kanan Pertahanan Malaysia
7 Mac 2019 – 29 Feb 2020              –          Ketua Pembangkang Parlimen Malaysia
29 Julai 2015 – 7 April 2018            –          Kementerian Kemajuan Luar Bandar dan Wilayah
16 Mei 2013 – 28 Jul 2015               –          Menteri Pertanian Dan Industri Asas Tani,
9 April 2009 – 3 April 2013              –          Menteri Perdagangan Dalam Negeri, Koperasi & Kepenggunaan
18 Mac 2008 – 8 April 2009             –          Menteri Belia Dan Sukan
01 Jan 2008 – 18 Mac 2008             –          Pengerusi Perbadanan Nasional Berhad (PNS)
April 2007 – 18 Mac 2008                –          Pengerusi Astronautic Technology(M) Sdn. Bhd
April 2003 – April 2006                    –          Pengerusi Kompleks Sukan Negara (KSN) Bukit Jalil
1995 – 1999                                     –          Setiausaha Politik Kepada Menteri Kebudayaan, Kesenian & Pelancongan Malaysia
1987 – 1995                                     –          Timbalan Pengerusi Lembaga Pengarah (Pengarah Pengalakan Pelancongan Malaysia)
1987 – 1996                                     –          Ahli Majlis Daerah Temerloh, Pahang

Share: